Pilates dla początkujących przez niektórych nazywany jest treningiem dla leniuszków. Niesłusznie, bo przy ćwiczeniach pilates też można się zmęczyć i niepotrzebne są do tego hantle czy inny sprzęt. Najważniejsza jest precyzja ruchu, koncentracja na tym, co się robi i synchronizacja ruchów z tempem oddychania.
Pilates dla początkujących może być idealnym startem do szeroko pojętej aktywności fizycznej. Obowiązujące w nim zasady z powodzeniem można bowiem zastosować nawet na siłowni. Jest to też system ćwiczeń, który pozwala skutecznie oderwać się od codzienności i odpocząć psychicznie. Choć pozornie wydaje się łatwy, to nawet na poziomie podstawowym udowadnia, że niemal każdy z nas powinien popracować nad własnym ciałem.
Pilates to system ćwiczeń opracowanych przez Josepha Pilatesa. Jego celem, jak mawiał sam twórca tej metody, jest wzmocnienie ciała i umysłu. Metoda Pilatesa obejmuje wiele ćwiczeń, z których część można wykonywać bez dodatkowego sprzętu używając jedynie maty, a część wymaga specjalnych przyrządów np. gum lub piłek.Do pierwszych kilku zajęć będziemy potrzebować jedynie maty.
Co daje Pilates ?
Regularne wykonywanie ćwiczeń Pilatesa zwiększa siłę mięśni (zwłaszcza centrum ciała, czyli głęboko położonych mięśni tułowia), poprawia koordynację ruchową i poczucie równowagi. Zwiększa też elastyczność mięśni. Instruktorzy pilatesu twierdzą, że to idealna metoda, aby uzyskać płaski brzuch i poprawną postawę ciała.
Podstawowe zasady Pilatesu :
-
Koncentracja – to stała kontrola tego, co się dzieje z ciałem w czasie ćwiczeń. Pozwala to nauczyć się tzw. świadomości własnego ciała, co pomaga w utrzymywaniu prawidłowej postawy na co dzień, ale ułatwia relaks, wycisza myśli i odprężą zarówno ciało, jak i umysł.
-
Oddech – rytm oddychania nadaje tempo ćwiczeniom. W każdym z nich dokładnie wiadomo, co robi się na wdechu, a co na wydechu. Skoordynowanie ruchu (żebrowo-bocznego) z oddechem jest jednym z wyzwań tej metody i warunkiem jej skuteczności (chodzi o napięcie mięśnia poprzecznego brzucha).
-
Środkowanie – każdy ruch zaczyna się od zaangażowania mięśni tzw. głębokich, które działają stabilizująco na kręgosłup i całe ciało.
-
Kontrola – ćwiczenia wykonuje się w wolnym tempie, aby można było w każdej chwili kontrolować, co się dzieje z ciałem i utrzymać je w poprawnej pozycji. To zwiększa skuteczność ćwiczeń i zmniejsza ryzyko kontuzji.
-
Precyzja – każde ćwiczenie należy wykonywać poprawnie technicznie, co wymaga wcześniej wspomnianej koncentracji. Precyzja ruchu zwiększa skuteczność ćwiczeń.
-
Ciągłość i płynność – ruch w czasie pilatesu odbywa się płynnie, bez szarpania się, bez gwałtownych ruchów. Chodzi o to, aby maksymalnie płynnie przechodzić od pozycji wyjściowej do końcowej i z powrotem.
-
Równowaga w rozwoju mięśni – polega na wzmacnianiu osłabionych grup mięśniowych i zmniejszaniu napięcia tych zbyt spiętych.
-
Rutyna – wymagana jest regularna praktyka, co pozwala uzyskać i utrzymać osiągnięte rezultaty.
Do zajęć Pilates potrzebny jest strój sportowy. Wskazane jest ćwiczenie bez obuwia. Można zdjąć po wejściu na salę.